Интегриран интердисциплинарен операционен блок откри МУ-Плевен по проекта за изграждане на Център за компетентност

Медицински университет (МУ-Плевен) изгради, инсталира и пусна в експлоатация високотехнологичен интегриран интердисциплинарен операционен блок със системи за навигация и телехирургия в областта на УНГ, онкохирургичната и гинекологична практика, като част от Департамента по минимално инвазивна хирургия (МИХ) на Центъра за компетентност Леонардо Да Винчи на МУ-Плевен. Мащабната инвестиция е направена по проект BG05M2OP001-1.002-0010 "Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Високотехнологичният интердисциплинарен операционен блок е инсталиран и вече успешно функционира във Втора клинична база на УМБАЛ „Д-р Георги Странки - Плевен“ като част от Департамента по минимално инвазивна хирургия с ръководител доц. д-р Александър Вълков на Центъра за компетентност Леонардо Да Винчи на МУ-Плевен. На 22 юли се проведе информационно събитие със специална виртуална демонстрация и представяне на интегриран интердисциплинарен операционен блок със системи за навигация и телехирургия от водещите хирурзи, ръководители на екипи, които ще работят в уникалната операционна зала: чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев, ръководител на Департамента по роботизирана хирургия; проф. д-р Славчо Томов, ректор на МУ-Плевен; доц. д-р Александър Вълков, ръководител на Департамента на МИХ; проф. д-р Ташко Делийски и доц. д-р Добромир Димитров от Клиниката по онкологична хирургия.
Дейността на департамента по минимално инвазивна хирургия се осъществява в изграждането на три основни лаборатории: интегриран интердисциплинарен операционен блок със системи за навигация и телехирургия; лаборатория за стереотактични вакуум аспирационни биопсии и лаборатория за експериментални разработки за нуждите на минимално инвазивната хирургия към Института по роботика на БАН.
На 21 юли 2020 г. екип от плевенски хирурзи по УНГ от Департамента по минимално инвазивна хирургия с ръководител доц. д-р Александър Вълков извърши първата оперативна интервенция в новия високотехнологичен интегриран интердисциплинарен операционен блок във Втора клинична база на УМБАЛ „Д-р Георги Странски" - Плевен. Изключително прецизната апаратура позволява радикални, но фини и минимално травмиращи за пациента операции в областта на УНГ, онкохирургичната и гинекологична практика. Операционната разполага не само с ендоскопска техника, а и с така наречената апаратура за високочестотна хирургия. Ръководителят на лекарския екип от Департамента по МИХ доцент Вълков подчерта, че навигационната система във високотехнологичния операционен блок създава електромагнитно поле около главата на пациента и позволява точност на работа до части от милиметъра. Това от една страна предпазва лекаря от грешка, а от друга вероятността от излишна кръвозагуба и от възпалителни усложнения за пациента е минимална, което дава шанс за максимално бързо възстановяване.
Оперираната пациентка постъпва в УНГ клиниката с оплаквания от едностранно затруднено носно дишане, загуба на обоняние и периодично кървене от носа. При предна риноскопия и назална едноскопия е установено туморно образувание. Според лекарите, реализирали оперативната интервенция, отстраняването на тумор от трудно достъпна и високорискова зона е преминало успешно и максимално щадящо за пациентката, която ще бъде изписана само след тридневен престой в болницата. 
Чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев, пионер във въвеждането на роботизираната хирургия в България и почетен ректор на МУ - Плевен определи изграждането на новия високотехнологичен интегриран интердисциплинарен операционен блок като „истинско бижу“, „инвестиция на висшето училище в държавното здравеопазване“ и „една добра симбиоза между университет и университетска болница“.  В заключение, ректорът на висшето училище проф. д-р Славчо Томов обобщи с гордост: „Проектът вече е набрал необратима скорост. Няма връщане назад!“ През септември ще заработи и последната от шестте планирани лаборатории в Центъра за компетентност Леонардо Да Винчи – най-модерната иновативна лаборатория по 3D принтиране и биопринтиране.
Проектът BG05M2OP001-1.002-0010 „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“ Леонардо Да Винчи е  финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" с подкрепата на Европейските структурни и инвестиционни фондове. Общата стойност на проекта е 23 695 179,29 лв., от които 20 140 902.40 лв. европейско и 3 554 276.89 лв. национално съфинансиране. Водещата организация по реализацията на проекта е Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен), а основните партньори са Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна и Института по роботика към БАН (ИР-БАН).