На 29.06.2023 г. от 14:00 ч в зала 113, Факултет „Фармация“, на Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен) се проведе информационна среща за представяне на резултатите по проект BG05M2OP001-1.002-0010-C01 Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия Леонардо да Винчи. Участие взеха членовете от екипа за управление на проекта, представители на партньорите и ръководителите на работни пакети и направления в тях.
За изпълнението на научната програма, за развитие на инфраструктурата, за направените научни публикации, заявки за патенти, полезни модели, както и за сключените догови за партньорство и съвместна дейност, презентации изнесоха: проф. Катя Ковачева, проф. Георги Алтънков, проф. Николай Колев, проф. Сергей Илиев, проф. Никола Колев, акад. Чавдар Руменин, доц. Тихомир Тотев, доц. Александър Вълков и д-р Мартин Караманлиев.
В Центъра за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия с високотехнологична апаратура и специализиран софтуер са оборудвани общо 10 лаборатории, 8 от които функционират в МУ-Плевен, а другите две са ситуирани при основните партньори – Медицински университет – Варна „Проф. д-р Параскев Стоянов“ и Института по роботика към БАН. Иновациите в Центъра за компетентност са насочени към въвеждането и използването на нови способи за извършване на персонализирана диагностика и лечение; нови методи на преподаване и обучение чрез използване на изградената инфраструктура; нови методи за провеждане на лечение и диагностика; нови здравни услуги; създаване на бази от медицински данни; използване на виртуална реалност (VR) и 3D моделиране в медицината; роботизирана и минимално инвазивна хирургия.
Трансферът на знания и технологии в Центъра за компетентност включва обучение на студенти, докторанти, специализанти и млади учени; осъществяване на широка публикационна дейност, включително и заявки за патенти; предоставяне на достъп до високоспециализираното оборудване на заинтересовани страни; осигуряване на достъп до придобитите нови знания със статут на здравна услуга.
Потенциалните ползватели на иновациите в Центъра за компетентност са: държавни, общински и частни лечебни заведения; лица и пациенти, нуждаещи се от високоспециализирани медицински изследвания; разработчици на медицинска техника и апаратура; медицински специалисти, нуждаещи се от специализирани обучения с апаратурата; съсловни, професионални и пациентски организации; застрахователни компании. Към момента има сключени договори за съвместни научни проекти, защитени са дисертационни трудове на докторанти по теми от направленията на проекта, както и са проведени редица обучения на студенти, докторанти и специализанти във виртуална VR среда и в лабораториите на Центъра за компетентност.
Центърът за компетентност е номиниран за престижната награда на Европейската Комисия REGIOSTARS в Категория „Конкурентоспособна и умна Европа“.
Прикачен файл | Size |
---|---|
Покана | 272.45 KB |