Центърът за компетентност бе представен от ръководителя на проекта проф. Янкуловска на Европейската Конференция по обществено здраве в Марсилия

photo

Ежегодната европейска конференция по обществено здраве се проведе в Марсилия, Франция, в периода 20 – 23 ноември 2019 година, с участието на 2400 делегати от 75 страни. Научният форум се организира от Европейската асоциация по обществено здраве (EUPHA) и е най-големият в сферата на общественото здраве. От Медицински университет – Плевен поканен представител за изнасяне на доклад бе проф. д-р Силвия Янкуловска, декан на Факултет „Обществено здраве“ и ръководител на европейския проект BG05M2OP001-1.002-0010 „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

На фона на наболелите проблеми за здравето в Европа, предизвикани от демографските промени и засилените миграционни процеси, дигиталното здраве се открои като ключов елемент в развитието на здравните системи. Напредъкът в сферата на дигиталната медицина беше отбелязан и със сформиране на нова такава секция в работните групи на EUPHA. Докладът на професор Янкуловска и професор Томов беше водещ в секцията по дигитално здраве. Професор Янкуловска представи проекта за изграждане на център за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия, фокусирайки вниманието върху структурата на центъра, целите, досегашният опит на научните екипи в сферата на роботизираната хирургия и генетичното тестване и очакваните резултати.

Целта на проект а е създаването на иновативен, високотехнологичен и съвременно базиран център за компетентност в областта на персонализираната медицина, телемедицината и 3Д медицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия, за реализиране на високи постижения в научноизследователската дейност и в обучението на специалисти, които да повишат конкурентоспособността на съществуващите институции и да стимулират предприемачеството в региона и страната. През следващите 10 години центърът ще функционира на базата на високотехнологична проиновативна инфраструктура, включваща оборудване и специализиран софтуер. Така ще се създадат възможности за осъществяване на научноизследователска и развойна дейност, трансфер на нови знания и технологии, обучение на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти в целевите области: обща хирургия, гинекология, урология, УНГ, ортопедия, патология, медицинска генетика и др.