Нощ на идеите 2020 на тема „Да бъдеш жив“ се проведе в Медицински университет - Плевен

foto

Тазгодишното издание на френската инициатива „Нощ на идеите“ на тема „Да бъдеш жив“ се проведе на 30 януари 2020 г. в Медицински университет – Плевен, в зала „Амброаз Паре“ на Телекомуникационен Ендоскопски център, едновременно със 186 града в 90 държави по света. Директорът на Френския Институт в България г-н Клод Шасен откри събитието и приветства аудиторията от преподаватели, студенти и ученици от гимназиите на град Плевен. С темата „Как роботиката промени хирургията“ ректорът на МУ-Плевен проф. д-р Славчо Томов разказа за развитието на хирургията, за ролята на роботиката в нея, за развитието на роботизираната хирургия в световен мащаб и в България, както и за бъдещето на медицината. Другите аспекти на темата „Да бъдеш жив“ представиха философът Димитър Божков, деканът на Факултет „Обществено здраве“ проф. д-р Силвия Янкуловска с робоетиката и новите предизвикателства пред общественото здраве и зам.-деканът на Факултет „Медицина“ доц. д-р Добромир Димитров с ролята на неинвазивната ултразвукова хирургия чрез ХАЙФУ технологии при лечение на злокачествени заболявания. Модератор на събитието бе журналистът на БНР Ирина Недева.

В Нощта на идеите 2020 специално участие взе проф. Жак Манян, професор по УНГ, специалист в областта на ендоскопската хирургия и образната диагностика, който се включи с телеконферентна връзка от Университетска болница – Марсилия, Франция. В края на събитието проф. д-р Славчо Томов направи специална демонстрация на 3D студиото за обучение на МУ-Плевен с излъчване на робот-асистирана операция, при която аудиторията се потопи триизмерно в човешката анатомия през очите на хирурга. Гостите и участниците в Нощта на идеите се насладиха на музикална програма, поднесена от струнен квартет „Геомарчало“.

Нощта на идеите бе съчетана с фотодокументалната изложба „25 години - Република България, член на Международната организация на Франкофонията“. Изложбата съдържа 12 табла, които представят историческите корени на българо-френските взаимоотношения и четвъртвековното сътрудничеството между Франция и България в рамките на Франкофонията. Организатор на уникалната експозиция е Регионалният академичен център - Плевен. Тя се предоставя с любезното съдействие на Председателя на Фондация "Солей" Александрина Исайлова, Директор на Международния франкофонски фестивал "Солей" и спомоществовател на изложбата, Научния архив на БАН, Държавна агенция „Архиви“ и на МВнР.

Нощта на идеите протече като информационно събитие за представяне на идеите, целите и напредъка на Медицински университет – Плевен в реализирането на най-мащабния проект за академичната общност – изграждане на Център за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.