На 4 юни 2022 г., в зала „Амброаз Паре“ на Телекомуникационния ендоскопски център се проведе научна конференция на тема: „Медицината и новите технологии – предизвикателства и перспективи“ с фокус върху: Хирургия, роботика и изкуствен интелект и Биопринтиране, генетика и телепатология. Събитието популяризира идеите и дейностите на Центъра за компетентност Леонардо да Винчи в Медицински университет – Плевен. Той е изграден по проект BG05M2OP001-1.002-0010 "Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“ в партньорство с Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна и Института по роботика към БАН.
Ръководителите и водещите изследователи от департаментите на Центъра за компетентност представиха своите сфери на дейност по проекта: акад. Григор Горчев очерта настоящите и бъдещи предизвикателства пред 3D хирургията; проф. Славчо Томов разкри защо авангардните технологии носят имената на Леонардо Да Винчи и Айнщайн в съвременната хирургия; проф. Добромир Димитров представи двоен лапароскопски подход при лечение на карцинома на ректума; д-р Георги Пранджев говори за изкуствения интелект в медицината; проф. Катя Ковачева описа ролята на новите геномни технологии за определяне на предразположението към онкогинекологични заболявания, а проф. Савелина Поповска очерта съвременните възможности и перспективи пред дигиталната патология и телепатологията.
В научната програма на форума са включени лекции на водещи учени по темите и основните направления на дейност на департаментите на Центъра за компетентност - персонализирана медицина и телепатология, 3D медицина и 3D принтиране, минимално инвазивна и роботизирана хирургия. Гост-лектори на събитието са: доц. Мариана Тодорова, футуролог от Института за изследване на обществата и знанието към БАН, която разказа как дигиталните технологии и изкуственият интелект трансформират медицината; проф. Владя Борисова говори за интелектуалната собственост в областта на роботиката и изкуствения интелект; д-р Спас Керимов, изпълнителен директор на “Принтиво”, първата компания разработваща собствена технология за 3D-биопринтиране на човешки тъкани в България, представи тъканното инженерство и 3D-биопринтирането в съвременната медицина
Прикачен файл | Size |
---|---|
Програма | 524.51 KB |